Studera yrken – del 1

Studera yrken – del 1

Tidsåtgång
60 minuter
Passar som
Förberedelse inför, under och efter aktivitet
TemaUppgifter för nyanlända
ÄmneGeografiModersmålSamhällskunskapSvenskaSvenska som andraspråkTeknik
ArtbetssättUndersöka
Årskurs
7–9

Introduktion

I denna lektion fördjupar sig eleverna i yrken och arbetsuppgifter, både genom att söka information och genom egna observationer.

Passar exempelvis i samband med studiebesök, prao, jobbskuggning, arbetslivsbesök i skolan eller framtidsveckor /framtidsmässor.

Förberedelser

Låt eleverna välja yrken att undersöka.

Förbered stödfrågor till spår 1 och spår 2.

Gå igenom orden:

Kompetens – de kunskaper, färdigheter och erfarenheter som en person har. Det kan du träna, lära dig och utveckla genom skola, jobb eller fritid.

Egenskaper – Vad en person har för personlighet och det sätt de beter sig på. De kommer oftast inifrån en själv och går att utveckla över tid.

Eleverna arbetar med båda spåren: först spår 1 och därefter spår 2, i samband med en aktivitet.

Spår 1 – Få koll på ett yrke

Eleverna väljer ett yrke som intresserar dem, sedan söker de information om:

  • Vilket gymnasieprogram leder oftast till det här yrket – ett yrkesprogram eller ett högskoleförberedande program?
  • Vilka kompetenser och egenskaper som krävs?
  • Vilka arbetsuppgifter som förekommer?

Spår 2 – Observation under en aktivitet

Här får eleverna lära sig om yrken genom att titta, lyssna och ställa enkla frågor under en aktivitet, till exempel ett studiebesök, prao, jobbskuggning eller mässa.

Eleverna observerar hur yrken utförs i verkligheten och samlar information genom att:

  • titta på vad personer gör i sitt arbete
  • lägga märke till arbetsmiljö, redskap och arbetskläder
  • ställa frågor till yrkesverksamma, om det är möjligt

Sikta på att eleverna studerar minst två olika yrken. Eleverna kan använda följande frågor som stöd:

  • Tillverkar man varor eller utför man en tjänst i yrkesrollen
  • Vilka maskiner, arbetskläder eller andra redskap används i yrket?
  • Vilka kompetenser och egenskaper verkar viktiga i yrket?
  • Vilken utbildning behövs för yrket?

Gå vidare och följ upp med övningen “Studera yrken del 2”

 

Diskutera gemensamt i klassen:

Tyckte du att det var någon skillnad mellan att läsa om yrken och att se dem i verkligheten? På vilket sätt?

Begreppskunskap

Begreppskunskap

Tidsåtgång
45–60 minuter
Passar som
Förberedelse inför aktivitet
TemaJag i arbetslivet
ÄmneSamhällskunskapSvenskaSvenska som andraspråk
ArtbetssättUndersöka
Årskurs
7–9

Introduktion

Syftet är att eleverna ska förstå några centrala ord och uttryck som förekommer i arbetslivet och i fortsatta studier.

Passar exempelvis i samband med gymnasiemässa, arbetsmarknadsmässa, framtidsvecka /framtidsmässa, studiebesök, prao, jobbskuggning, kontakter med eftergymnasiala studier, arbetslivsbesök i skolan eller yrkestävlingar.

Förberedelser

Eleverna behöver dator eller surfplatta med internetuppkoppling.

Läraren skriver ut elevversionen av ordlistorna för att dela ut dem till grupperna (A–D) under lektionen.

Läraren ser till att ha tillgång till facit under lektionen för att kunna vägleda eleverna under genomförandet.

  1. Dela in klassen i fyra grupper.

  2. Varje grupp får en ordlista (A, B, C eller D).

  3. Eleverna söker upp begreppen och skriver korta, tydliga förklaringar med exempel.

  4. Varje grupp redovisar sedan sina ord för resten av klassen.

  5. Avsluta med en gemensam genomgång.

Tips: Låt grupperna redovisa sina ord i en enkel presentation. Då kan eleverna direkt se hur orden och förkortningarna stavas och missförstånd undviks.

Diskutera gemensamt i klassen:

  • Diskutera hur dessa ord kan dyka upp i verkliga situationer (praktik, framtida jobb, studier).

Vad säger arbetslivet?

Vad säger arbetslivet?

Tidsåtgång
60 minuter
Passar som
Genomförande under aktivitet, eller som efterarbete
TemaJag och studierna
ÄmneReligionskunskapSamhällskunskapSvenska
ArtbetssättUndersöka
Årskurs
7–9

Introduktion

Eleverna får ställa frågor till arbetslivet under exempelvis en gymnasiemässa eller arbetsmarknadsmässa. Målet är att de ska få insikter om vilka kompetenser och utbildningar som efterfrågas och kunna använda detta i sina framtida studieval.

Passar exempelvis i samband med gymnasiemässa, arbetsmarknadsmässa, framtidsvecka /framtidsmässa eller yrkestävlingar.

Förberedelser

Gå igenom vilka frågor som kan vara värdefulla att ställa.

Exempel på frågor till arbetslivet

  • Vilka olika jobb eller roller finns hos er?

  • Hur ser en vanlig dag ut för någon som jobbar hos er

  • Vilket gymnasieprogram är en bra väg in till att kunna arbeta hos er – och varför

  • Vilka egenskaper eller förmågor tycker ni gör någon riktigt bra på sitt jobb?

  • Finns det möjlighet att göra praktik (APL), sommarjobba eller jobba extra hos er?

  • Hur tror ni att jobben i er bransch kommer att förändras framöver – till exempel med ny teknik

  • Vad är det bästa med att jobba just i er bransch?

  • Vad finns det för missförstånd om er bransch?

Eleverna intervjuar arbetsgivare, företag eller branschrepresentanter under mässan med hjälp av sina förberedda frågor.

Eleverna antecknar svar och reflektioner som de sedan kan ta med sig till efterarbetet.

Eleverna bearbetar sina anteckningar från intervjuerna.

De går igenom vad arbetsgivare och branschrepresentanter berättade och lyfter fram sådant som de tyckte var extra intressant, viktigt eller överraskande. Eleverna kan till exempel:

  • skriva korta sammanfattningar av svaren

  • markera sådant som gav ny kunskap om yrken eller utbildningsvägar

  • fundera över hur informationen hänger ihop med deras egna tankar om framtiden

Eleverna samlas i små grupper och delar sina erfarenheter.

  • Vad fick du höra från arbetslivet som påverkar hur du tänker kring framtida studier, gymnasieval och yrke?

Gymnasiemässa

Gymnasiemässa

Tidsåtgång
Beror på hur många skolor/utbildningsanordnare eleverna vill besöka.
Passar som
Förberedelse inför, genomförande under och arbete efter en aktivitet.
TemaJag och studierna
ÄmneSamhällskunskapSvenska
ArtbetssättUndersöka
Årskurs
7–9

Introduktion

I övningen får eleverna undersöka olika utbildningsvägar och argumentera varför dessa är intressanta. Fokus ligger på att ställa frågor som hjälper eleverna att fatta genomtänkta beslut om gymnasieval.

Passar exempelvis i samband med gymnasiemässa och öppet hus.

I par. Eleverna börjar med att intervjua varandra med hjälp av frågorna nedan:

  • Vad är du intresserad av att arbeta med i framtiden

  • Vilket program leder dit

  • Vilka skolor i regionen erbjuder dessa program

  • Hur tänker du kring skillnaden mellan ett yrkesprogram och ett högskoleförberedande program när du väljer?

  • Vad är viktigt för dig i valet av skola (exempelvis skolans storlek, profil, resväg, stämning, elevhälsa, skolmat, tillgång till teknik, trygghet och så vidare)?

Tips på frågor till gymnasieskolorna

I mindre grupper. Förbered eleverna på att ställa frågor under gymnasiemässan. Här är förslag på frågor:

  • Vilka program och inriktningar erbjuder ni

  • Hur ser en vanlig skoldag ut hos er?

  • Hur många elever går på skolan, och hur stora är klasserna?

  • Hur arbetar ni med projekt, praktik (APL) och samarbete med arbetslivet?

  • Vilken roll spelar digitala verktyg (laptops/surfplattor) i undervisningen?

  • Hur ser ert elevhälsoteam ut (kurator, psykolog, skolsköterska, specialpedagog)?

  • Hur jobbar ni med trygghet och för att motverka mobbning på skolan?

  • Hur uppmuntrar ni elevernas delaktighet och inflytande i undervisningen?

  • Är alla era lärare behöriga lärare?

  • Hur arbetar ni med hållbarhet, inkludering och internationella perspektiv?

  • Vad skulle ni säga är det bästa med er skola?

Eleverna väljer ut de skolor de vill besöka baserat på sina förberedelser.

Under gymnasiemässan intervjuar de skolorna med hjälp av de frågor de förberett.

Diskutera gemensamt i klassen:

  • Vad fick du med dig från gymnasiemässan som hjälper dig att tänka mer konkret kring ditt gymnasieval?

Gör en podcast

Gör en podcast

Tidsåtgång
60 minuter före + 90 minuter efter
Passar som
Genomförs under och efter en aktivitet
TemaJag och studierna
ÄmneSamhällskunskapSvenskaSvenska som andraspråk
ArtbetssättUndersöka
Årskurs
7–9

Introduktion

I övningen får eleverna på ett kreativt och roligt sätt fördjupa sig i frågor om gymnasieval och utbildningsvägar genom att skapa en egen podcast. Med hjälp av intervjuer och egna reflektioner samlar de in kunskap och tränar samtidigt på att uttrycka sig muntligt och digitalt.

Passar exempelvis i samband med gymnasiemässa, framtidsvecka /framtidsmässa, kontakter med anordnare av eftergymnasiala studier eller yrkestävlingar.

Förberedelser

  • Eleverna behöver en mobiltelefon för att spela in ljud, samt dator eller surfplatta för redigering.

  • Välj ett program för inspelning/redigering (till exempel Audacity eller enklare mobilappar).

  • Läraren bör i förväg bekanta sig med verktyget för att kunna stötta eleverna.

Uppgiftens ram: Eleverna skapar en podcast med tips, råd och information till andra ungdomar som står inför gymnasievalet.

Låt eleverna förbereda frågor inför de intervjuer som de ska göra under aktiviteten.

Exempel på personer som kan intervjuas och områden de kan intervjuas inom.

  • Studie- och yrkesvägledare → ge råd om hur man kan tänka inför valet mellan yrkesprogram och högskoleförberedande program.

  • Näringslivsrepresentanter → berätta vilken utbildning som krävs för att arbeta hos dem.

  • Representanter från utbildningsanordnare → beskriva vad deras program innebär.

Utöver intervjuer, tips och råd bör podcastavsnittet innehålla elevens egna reflektioner och tankar kring innehållet i podden.

Efterarbete: Tillbaka på skolan redigeras podcasten. Eleverna lyssnar på varandras avsnitt och ger feedback.

Presentation: Klassen kan välja att publicera avsnitten i skolans lärportal eller spela upp dem i klassrummet.

Diskutera gemensamt i klassen:

  • Vad har du lärt dig genom att göra podden som kan vara användbart när du tänker på gymnasieval eller framtida studier?

Utforska yrket

Utforska yrket

Tidsåtgång
60 minuter
Passar som
Genomförs under aktivitet
TemaVad innebär yrket?
ÄmneHistoriaSamhällskunskapSvenska
ArtbetssättUndersöka
Årskurs
7–9

Introduktion

Målet med uppgiften är att eleverna ska få lära sig mer om olika yrken, särskilt om de är kopplade till en aktivitet som klassen ska delta i.

Passar exempelvis i samband med studiebesök, prao, jobbskuggning, arbetslivsbesök i skolan, gymnasiemässa, framtidsvecka /framtidsmässa, arbetsmarknadsmässa eller yrkestävlingar.

Förberedelser

  • Förbered klassen genom att i förväg gå igenom frågorna tillsammans.

Låt varje elev välja ett yrke utifrån sina intressen och som även är kopplat till aktiviteten på något sätt. Tilldela ett yrke till elever som inte kommer på ett yrke de är intresserade av.

Metoden som används för att samla information kan anpassas för aktiviteten:

  • Vid en mässa kan de intervjua yrkesverksamma.

  • Vid jobbskuggning kan eleverna även observera arbetsuppgifter.

Förklara för eleverna att de senare ska presentera sina resultat, därför behöver de samla in så mycket information som möjligt.

Frågor att besvara:

  1. Är det ett yrke som funnits länge? Om ja, hur har det förändrats och varför

  2. Vad gör man en typisk dag på jobbet när man arbetar med yrket?

  3. Stämde det du trodde om yrket med hur det faktiskt var?

  4. Vilken betydelse har yrket för samhället?

  5. Är jobbet fysiskt eller psykiskt krävande? Finns det några risker?

  6. Vad verkar vara det roligaste med yrket?

  7. Är det främst män eller kvinnor som arbetar inom yrket? Varför tror du att det ser ut så?

  8. Vilka egenskaper är bra att ha när man arbetar inom yrket? Varför?

  9. Vilken typ av gymnasieprogram tror ni kan leda till detta yrke – ett yrkesprogram eller ett högskoleförberedande program? Varför tror ni det? Vad är skillnaden?

Tips: Knyt övningen till det ämne du undervisar i.

Diskutera gemensamt i klassen:

  • Har det du lärde dig om yrket påverkat hur du tänker kring utbildning eller gymnasieval? I så fall, hur?

Följa drömmen eller tänka praktiskt

Följa drömmen eller tänka praktiskt

Tidsåtgång
40 + 40 + 40 minuter
Passar som
Inför, under och efter en aktivitet
TemaDrömmar och mål
ÄmneMatematikSamhällskunskap
ArtbetssättUndersöka
Årskurs
7–9

Introduktion

I den här övningen undersöker eleverna hur andra unga tänker kring drömmar, mål och framtida yrkesval. Under en aktivitet – till exempel en gymnasiemässa eller framtidsmässa – får de själva genomföra en enkät och samla in svar från andra besökare som också står inför gymnasievalet.

Efter aktiviteten analyserar eleverna svaren, diskuterar resultaten och funderar över vad som egentligen är viktigt när man väljer sin framtid.

Passar exempelvis i samband med gymnasiemässa, arbetsmarknadsmässa, framtidsvecka /framtidsmässa eller besök på yrkestävlingar.

Förberedelser (40 minuter)

  • Eleverna delas in i mindre grupper.

  • Varje grupp förbereder enkäter med flervalsfrågor kopplade till temat Mina drömmar & mål.

  • Resultatet av undersökningen kommer att redovisas i tabeller och/eller diagram så det är viktigt att det är fasta svar. Om någon svarar mer utförligt, be gärna eleverna att anteckna vad de säger och ta med den sammanställningen i deras presentation.

Vet du vad du vill arbeta med i framtiden?

  • Ja
  • Nej
  • Jag arbetar redan med det jag vill
 

Är det, inför valet av gymnasieskola, viktigt att veta vad du vill arbeta med i framtiden?

  • Ja
  • Nej
  • Det kan vara bra men är inget måste

 

Är det viktigt att undersöka framtidsutsikterna för det yrket du är intresserad av?

  • Ja, absolut
  • Nej, man bör enbart gå efter intresse
  • Bra att veta men vill inte jobba med något tråkigt
 
 Vad är viktigt att tänka på vid valet av utbildning inför gymnasiet?
  • Att utbildningen leder till ett yrke där man kan jobba direkt efter gymnasiet?
  • Att studera till något som arbetsmarknaden efterfrågar
  • Att utbildningen kan leda till högskolestudier
  • Att det jag får jobba med efter gymnasiet är roligt eller intressant
 
Har besöket här gett dig större förståelse för vad olika yrken innebär?
  • Ja, absolut
  • En del visste jag, men mycket var nytt
  • Nej, jag visste det sedan tidigare

Under den planerade aktiviteten genomför eleverna sina enkätundersökningar med andra besökare. 

För att det ska finnas tillräckligt med material för eleverna att analysera bör de samla in upp till tio svar.

När eleverna återvänder till skolan sammanställer de resultaten från sina undersökningar i sina grupper.

Eleverna får reflektera över svaren på deras frågor, inklusive utvecklade svar, och även sammanställa resultatet av undersökningen i diagramform samt dra slutsatser av vad de har kommit fram till. 

Resultatet av undersökningen, inklusive eventuellt utvecklade svar, och deras slutsatser sammanställs i en presentation.

Eleverna får själva välja vad för slags diagram de använder i presentationen. Be dem att förklara varför de tycker att den sortens diagram var mest passande att använda när de redovisar statistiken.

Varje grupp presenterar sina resultat och de slutsatser som framkommit.

I presentationen visar eleverna upp de diagram som de skapat utifrån svaren på enkätundersökningen.

Diskutera gemensamt i klassen:

Exempel på frågor:

  • Skiljde sig gruppernas frågor åt? På vilket sätt? Vilken fråga stod ut mest

  • Visade liknande frågor från olika gruppers undersökningar olika resultat? I så fall, vad tror ni att detta beror på?

  • Visade era undersökningar ett annat resultat än vad ni trodde från början? På vilket sätt?

  • Fanns det något annat intressant som dök upp i undersökningarna? I så fall vad?

  • Vad är egentligen viktigt när vi gör val inför framtiden?